خانه / اخبار فناوری / اتومبیل و راه سازی / ببینید و تماشا کنید: برسی کامیونی که قابلیت پرواز دارد

ببینید و تماشا کنید: برسی کامیونی که قابلیت پرواز دارد

AT_Black_Knight_Transformer_roadable_vertical_take-off_landing_VTOL_aircraft_United_States_defense_industry_640_001

ماه ژانویه امسال، متخصصان پروژه نظامی تاکتیک های پیشرفته (Advanced Tactics) اعلام کردند یک کامیون- بالگرد هیبریدی ساخته‌اند که هم در بزرگراه حرکت می‌کند و هم به همان راحتی به پرواز در می‌آید. حتماً می‌گویید این ماشین هرگز کار نمی‌کند. این طور نیست؟ خب، تصاویر ذهنی‌تان را پاک کنید چون این کامیون- بالگرد، که بیشتر شبیه یکی از طرح های لئوناردو داوینچی به نظر می‌رسد، اولین پروازش را انجام داده است.

AT_Black_Knight_Transformer_roadable_vertical_take-off_landing_VTOL_aircraft_United_States_defense_industry_001

اسم آن Black Knight Transformer است و در واقع یک “چند باله‌ی خود-ران” است که می‌توان آن را طوری برنامه‌ریزی کرد تا به جاهایی که انسان نمی‌تواند برود، رفت و آمد کند و بار ببرد. از طرفی، نسخه بزرگتر Panther Transformer هم به شمار می‌رود، که یک کامیون سوسیس شکل بود که از راه دور هدایت می‌شد و هم می‌توانست راه برود، هم پرواز کند. ایده کلی این است که بتوان به مکان هایی که هم به حمل و نقل زمینی احتیاج دارند و هم به حمل و نقل هوایی، بار یا اجسامی حمل کرد. متخصصان پروژه Advanced Tactics از نسخه کوچکتر بسیار راضی بودند، به همین خاطر تصمیم گرفتند نسخه بزرگتری از آن تولید کنند.

AT_Black_Knight_Transformer_roadable_vertical_take-off_landing_VTOL_aircraft_United_States_line_drawing_blueprint_001

هر باله‌ای مستقیم به موتور خودش متصل است. Black Knight در آسمان با نیروی خروجی از موتورهای روبروی هم هدایت می‌شود. موتور هر طرف سریع‌تر بچرخد، کامیون-بالگرد به آن طرف می‌رود. طراحی آن طوری است که نیاز به باله های گردان و خم شو (که گران و پیچیده هستند) یا بال های ثابت (که آسیب‌پذیرند و برخاستن عمودی را غیر ممکن می‌کنند) را بر طرف می‌کند. اگر یک موتور از کار بیفتد، Black Knight کمبود آن را با موتورهای دیگر جبران می‌کند و خودش را به پایگاه می‌رساند. روی زمین، باله ها به داخل جمع می‌شوند و عرض کامیون به ۲ متر کاهش پیدا می‌کند. این عرض فقط کمی از عرض خودرو نظامی هامر بیشتر است. این کامیون– بالگرد درست مثل یک کامیون معمولی دارای کمک فنر و موتور است. تایرهای بزرگ و سیستم تعلیقی که برای مسیرهای طولانی طراحی شده است هم، کمک می‌کنند این کامیون–بالگرد فرود نرمی داشته باشد. متخصصان Advanced Tactics معتقدند همه قطعات آن در بازار یافت می‌شود و تعمیر آن هم بسیار آسان است. یکی از موارد استفاده از این کامیون–بالگرد، حمل مجروحان از مناطق دور و صعب‌العبور به پایگاه است.

AT_Black_Knight_Transformer_roadable_vertical_take-off_landing_VTOL_aircraft_United_States_defense_industry_003

ابعاد این کامیون–بالگرد به اندازه فورد F-350 SuperCrew است. داخل کابین آن هم بسیار شبیه هلی‌کوپتر Blackhawk است. پنجره ها و قسمت باریک عقب آن ها شباهت زیادی به هم دارند. Black Knight روی زمین کامیون قابلی است و سرعت آن به ۱۱۲ کیلومتر بر ساعت می‌رسد. سرعت آن در هوا هم ۲۴۰ کیلومتر بر ساعت است. شکل آیرودینامیک بدنه این کامیون پرنده، کار موتور توربوی دیزل را آسان می‌کند و آن را قادر می‌سازد ۴۵۴ کیلوگرم بار را ۲۵۰ مایل دریایی حمل کند که معادل ۴۶۴ کیلومتر است. اگر موتور کامیون که فقط روی زمین کاربرد دارد را برداریم، ظرفیت بارگیری آن ۲۷۲ کیلوگرم افزایش پیدا می‌کند.

14

مانند بیشتر فناوری های نظامی، اصل قضیه، سادگی است. سربازان باید بتوانند در یک چشم به هم زدن قطعات آن را باز و بسته کنند. این کامیون پرنده نظامی، هشت موتور برای باله ها دارد که دو نفر می‌توانند هرکدام از آن ها را به راحتی پیاده کنند. اتاق آن را می‌توان به سرعت طوری تغییر داد که بتواند به عنوان نفربر، آمبولانس یا باربر انجام وظیفه کند. اجزاء کامیون (چرخ ها و موتور) را می‌توان به صورت کامل برداشت و با نصب یک پروانه آن را به قایق- بالگرد تبدیل کرد.

در ادامه از شما دعوت می کنیم به ویدئو منتشر شده از این کامیون پرنده تماشا کنید :

armyrecognition / 1car

همچنین ببینید

هک واتس‌آپ با بدافزار جاسوسی اسرائیلی

هک واتس‌آپ هکرها با بهره بردن از یک حفره بزرگ امنیتی در پیام رسان واتس‌اپ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *