خانه / دیدنی های ایران / دیدنی های اردبیل / گردنه حیران ، حیرت‌انگیزترین جاده ایران

گردنه حیران ، حیرت‌انگیزترین جاده ایران

گردنه حیران کجاست؟

گردنه حیران

در شمال غربی کشور، جاده‌ای در مسیر کوه قرار دارد که دو شهر اردبیل و آستارا را به هم متصل می‌کند. حدود ۳۵ کیلومتر از این جاده ، یعنی درست از آستارا تا شهر نمین اردبیل، جاده به جاذبه‌ای بهشتی تبدیل می‌شود. منطقه‌ای که بسیاری از مسافران تنها برای دیدن منظره‌های آن پا در جاده می‌گذارند.


روستای حیران

این جاده نام خود را از روستای سبز و زیبایی که در مسیر جاده قرار دارد گرفته است. روستای حیران به فاصله‌ی ۳۰ کیلومتر از آستارا قرار گرفته و دارای سه بخش علیا، وسطی و سفلی است. این روستا در حقیقت مرزی‌ترین شهر استان گیلان است. این روستا در بیشتر ایام سال پوشیده از مه است.

گردنه حیران – پاییز

اگر دیدن زیبایی بی حد و مرز شما را به وجد می‌آورد، باید بگوییم گردنه حیران در هر فصل نمایش شگفت انگیزی را به شما نشان خواهد داد. دمای این منطقه تقریبا در همه‌ی فصل‌های سال خنک است. البته در زمستان و در هنگام بارش برف ممکن است عبور از گردنه کمی برایتان دشوار باشد. اما پیشنهاد می‌کنیم که پاییز و بهار این منطقه را از دست ندهید.

در مسیر جاده سوغات فروشی‌های محلی بسیاری را می‌بینید که رنگ‌ها و بوهای آن‌ها شما را برای خرید به وسوسه می‌اندازند. پیشنهاد ما این است که اسیر این وسوسه شوید و طعم لبنیات، عسل ،فندق‌های وحشی ، تمشک‌های قرمز و لواشک‌های محلی را امتحان کنید.

چیزهایی که نباید فراموش کنیم

رانندگی در گردنه بسیار آرامش بخش و هیجان انگیز است. اما مراقب باشید که در پیچ‌های جاده نکات ایمنی در رانندگی را رعایت کنید. اگر در زمستان راهی منطقه شدید تجهیزاتی برای مهار برف داشته باشید.

به دلیل اینکه این منطقه در نزدیکی مرز قرار دارد، ممکن است در بعضی از نقاط به دلیل هم پوشانی مخابرات، تلفن شما به حالت رومینگ تغییر کند. در این صورت هزینه‌های بسیاری را روی دستتان خواهد گذاشت. بهتر است در بخش‌هایی از جاده وضعیت تلفن همراه خود را از حالت اتوماتیک به دستی تغییر دهید.

گردنه‌ حیران بهشت شمال غربی کشور ما است. در سال‌های اخیر حال جنگل‌های این منطقه رو به راه نیست. علت اصلی آن زباله‌هایی است که خواسته یا ناخواسته در طبیعت رها می‌کنیم. ما اهل این زمینیم، زمینمان را بیشتر دوست بداریم!

روستای زیبای حیران در استان گیلان، شهر آستارا قار گرفته است و یکی از زیباترین طبیعت های دیدنی و گردشگری در ایارن محسوی می شود. 

این منطقه دارای مناظر بکر طبیعی می باشد و نصف جنگل ها و مراتع آن متعلق به ایران و نیم دیگر در کشور جمهوری آذربایجان قرار دارد. سازمان جنگلداری استان امکانات تفریحی و گردشگری را ایجاد کرده و همچنین تله کابین در حال نصب بر روی این منطقه می باشد.

آدرس : جاده اصلی اردبیل به آستارا، ابتدای تونل اردبیل تا ۵ کیلو متری آستارا، فاصله تا مرکز شهر، ۴۰ کیلومتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *